Tipy pro ty, kteří se chystají na své první vytrvalostní závody.
Je důležité znát pravidla závodu, kterého se účastním, měl by si je prostudovat každý jezdec.
Na stránkách ČJF pak můžete nalézt přehledného průvodce vytrvalostí.
Níže přinášíme ještě pár tipů pro vás.
Co všechno by měl můj kůň umět, než s ním vyrazím na vytrvalostní závody:
1) V prvé řadě by měl být v dobré kondici.
Ačkoliv se traduje, že 20 km zvládne uběhnout každý pravidelně ježděný kůň, přesto trénik nepodceňte. Je rozdíl, jestli se couráte na vyjíždkách krokem a sem tam si zaklušete či zacváláte nebo jestli jedete 20 km průměrnou rychlostí 12 km/h....
2) Nastupovat do přepravníku a vystupovat z něj.
Pokud není kůň zkušený cestovatel, tak by měl zvládnout nejen nastoupit, ale po jízdě také v klidu hezky vystoupit (nestojíte o sedřenou nohu o rampu) a být schopný opětovně nastoupit. Dobré je mít přepravní kamaše – na ty si ale kůň opět musí už dopředu zvyknout.
3) Být v ohrádce z elektrického ohradníku.
Nejčastěji se nocuje v malých ohrádkách, které si sami přivezete a postavíte. Zvykněte na to koně. Máte-li boxového koně, trénujte již doma spaní v noci venku. Velikost ohrádek je různá, podle velikosti a charakteru koně. Když budete ohrádku na závodech stavět, nezapomeňte, že se tam musí vejít ještě dalších spousta koní s vlastními ohrádkami. Také je vhodné mít svůj zdroj s akumulátorem. Čas od času se daří domluvit se se sousedy a vzít si proud od nich, ale nespoléhejte na to.
4) Nechat si v klidu provést prohlídku veterinářem.
Kůň musí v klidu stát, zatímco veterinář: měří tepy, poslouchá peristaltiku, kontroluje stav svalů na zádech a zádi, sahá do tlamy (zmáčknutí dásně) a do očí (kontrola barvy zespodu očních víček).
Kůň musí hezky a ochotně klusat vedle člověka. Jako jediné pobídnutí je povoleno použít mlaskání, kůň nesmí být poháněný bičem, vodítkem apod. Kluše se 40 metrů od veterináře (rovně, žádné vlnovky), pak se přejde do kroku, udělá se oblouk doprava (vodič na vnější straně koně) a kluše se zpátky k veterináři. Včas se zabrzdí, zastaví, aby nebyl někdo převálcovaný… pozor, teprve po tomto klusu se kontroluje vše na „v klidu stojícím koni“, takže je důležité, aby se hned uklidnil.
5) Nechat se vyčistit a nastrojit / odstrojit venku.
Zdá se to jako banalita, ale obzvláště koně zvyklé na všechny tyto úkony v boxe, může změna prostředí velmi rozhodit. Tancujícího koně sice nějak nasedláte, ale dost pravděpodobně špatně a na problém bude zaděláno.
6) Být ovladatelný v lotu koní.
Během samotného závodu se často setkáte se situací, kdy vás doběhne jiný kůň, předběhne a ujede do dáli. Nebo naopak jste tím rychlejším vy. Nebo se potkáte s jiným koněm v protisměru. I kůň, který je doma plně ovladatelný, může na závodech přepnout a stát se neřízenou střelou. Myslete na to při tréninku. Domluvte se se stájovými kolegy nebo někým v okolí, abyste si tyto situace natrénovali. A buďte v závodě ohleduplní, pokud potkáte zlobícího koně, nezhoršujte jim situaci tím, že se jim budete snažit ujet.
7) Zvládat chlazení beze stresu.
Koně se chladí v průběhu trasy a po doběhu do cíle. Co to v praxi znamená? Na trase jsou většinou 3 crew pointy (CP, chladící body). Na tento CP přijede vaším autem váš tým wranglerů. nabídne koni vodu z kýble a polévá koně na krku vodou z lahví (a jezdci nabídne pití). Po dojezdu do cíle se kůň odsedlá a chladí se poléváním krku, plecí, prsou a omýváním vnitřní strany stehen. Nikdy se nelije voda přímo na hřbet a záď, aby nedošlo k zatuhnutí svalů. Houbou je možné otřít pot zpod sedla.
Z domova je důležité mít všechny tyto úkony nacvičené. Pokud kůň není s vodou v psychické pohodě, má problém snížit tepy na rozhodující hranici 64 tepů/min. Pro některé koně může být v pohodě polévání ze země, ale může jim vadit polévání ze sedla. Také odhazování lahví na zem se některým koním nemusí líbit (případně šlápnutí na lahev). A nebo může být problém s přiblížením k člověku, který podezřele drží lahev v napřažené ruce… čím víc situací doma nacvičíte, tím lépe.
Na závodech se budete setkávat s tím, že ve vyšších soutěžích chladí někteří jezdci „za pochodu“, tzn., že jejich tým se rozestaví podél cesty, podávají lahve klusajícímu jezdci a ten bez změny tempa polévá. V hobby toto rozhodně není nutné. V klidu si zastavte, nabídněte koni vodu v kýbli (pozor, pití má přednost, takže nechte koně v klidu napít a nerušte ho poléváním), pak ho ochlaďte, nabídněte kus mrkve nebo trávy a v klidu pokračujte dál.
8) Vydržet delší dobu stát v klidu mezi ostatními koňmi na vyhlášení.
Ne vždy máte možnost trénovat stání mezi ostatními koňmi, ale můžete se alespoň částečně připravit na to, že vydržíte stát třeba 20 minut v klidu a odpočívat.