Aktuality 2011

21.6.2011

Máme velikou radost. Už víc  jak měsíc má Aty sníženou dávku léků na minimum. Dostává již jen 1/4 večer a nic víc. Zatím je stále dobrá, bez záchvatů...začínáme věřit tomu, že se jednalo jen o nějaký "štěněcí" problém a teď bude zbytek života v pořádku :)

Koníkům jsme konečně dodělali pořádný solný liz na pastvině, stihli ho hned krapet okousat :D
solný liznavážení vody

4.6.2011

Zítra nás čeká úplně první akce pro místní děti (i jejich rodiče), kterou pořádáme...tak nám držte palce, ať to dobře dopadne :)

pozvánka

4.5.2011

Jasmínka včera oslavila druhé narozeniny...vzhledem k počasí jsme ale neudělali žádnou aktuální fotku a tak to dneska napravíme a večer vám jí ukážeme.  :)

2.5.2011

Naše "nová" pastvina:
Jaká je tedy změna oproti dřívějšímu systému? Předchozí roky jsme měli pastvinu rozdělenou na několik menších ohrad, které jsme střídali, aby stihla tráva dorůstat. Koně tak byli na zeleném neustále 24h denně od května do listopadu, což sice pro nás vypadalo krásně a idylicky, ale ve skutečnosti jim to nedělalo příliš dobře. Proto jsme hledali další alternativy venkovního chovu. Když jsme se dozvěděli o systému "paddock paradise", hodně nás to zaujalo a začali jsme se o to zajímat blíže. Ale nic není ideální a tak jsme si z toho vzali jen některé prvky a vytvořili si tak vlastní systém. Jak se osvědčí nedokážeme teď předem říct, teprve čas ukáže.

Plánek uspořádání pastvinyZde je tedy plánek. Kolem hlavní pastviny jsme vytvořili 7m širokou cestu,kterou jsme také propojili s menší ohradou a dovedli tak až ke stodole. Tuto cestu mají koně trvale k dispozici - na jednom konci je umístěná sůl a na druhém konci je umístěná voda. Od dolní hrany pastviny směrem nahoru je terén do kopce, není to sice žádný krpál, ale přesto zde svah je a tak musí koně zapojit svaly.Délka cesty je 600 m, takže pokud se koně půjdou napít od soli a pak zase zpátky, projdou se 1,2 km a budou muset jít po rovině, do kopce i z kopce. V rozích jsme cestu rozšířili na cca 15 m, zvláště ten levý horní roh byl vždy jejich oblíbeným odpočinkovým místem, tak jsme ho chtěli zachovat.
Uprostřed pastviny jsme pak nechali 2 pastevní části, které budou vypásané kontrolovaně, a dále jsme zde vytvořili jízdárnu a kruhovku. Třetí pastevní část  je pak v menší ohradě u stodoly.
Předpokládáme, že budeme v pastevní sezoně lehce přikrmovat senem, protože ačkoliv pastvy je dostatek, musíme jí koním omezit ze zdravotních důvodů. V minulém roce měli tak těžkou nadváhu, že hrozilo schvácení kopyt i další zdravotní obtíže.

11.4.2011

Máme hotové nové uspořádání pastvin, jízdárnu i kruhovku. Zabralo nám to celý víkend a silný vítr nám práci rozhodně neulehčoval. Zatloukli jsme 106 dřevěných tyčí, 56 plastových tyčí, nakroutili cca 230 izolátorů a natáhli 2 km pásky... Veliké díky patří kamarádovi Ondrovi, který za námi přijel z Prahy, a také Jackie - majitelce Freda. Oba nám celou dobu naplno pomáhali a díky tomu jsme to ve 4 lidech skutečně zvládli!

A jakže teď tedy naše pastvina vypadá? Částečně jsme se inspirovali systémem "paddock paradise" a částečně jsme využili vlastních zkušeností z minulých let.  Pastvinu jsme tedy uspořádali tak, aby byli koně více "nucení" k pohybu a zároveň měli i nadále jako hlavní obživu trávu.  Bližší informace včetně náčrtku dodáme brzy. Prozatím tedy jen pár fotek z víkendové akce...

Vyměřování kruhovky Vyměřování kruhovky Vyměřování kruhovky Zatloukání tyček Roznášení dlouhých tyčí pro kruhovku Pánská část pracovního týmu Ondra zatlouká dlouhé tyče kruhovky Natahování pásky Ještě uklidit a můžeme jít domů... Hotová kruhovka Hotová jízdárna Cesta v pastvině Cesta ke stodole

0 1 2 3 4 5
TOPlist